Anestezjologia i Ratownictwo Anestezjologia i Ratownictwo to recenzowane czasopismo, w którym publikowane są oryginalne prace dotyczące wszystkich aspektów anestezji ogólnej i regionalnej, intensywnej terapii, medycyny ratunkowej, resuscytacji i terapii bólu, a także technologii medycznych i ich zastosowań. Jednocześnie, choć tematy poruszane przez czasopismo koncentrują się głównie na tematyce klinicznej, jest również otwarte na prace badawcze z zakresu badań eksperymentalnych i podstawowych związanych z anestezjologią i intensywną terapią, pod warunkiem, że autorzy wykażą ich znaczenie dla medycyny klinicznej. Anestezjologia i Ratownictwo publikuje również prace przeglądowe zamawiane przez radę naukową u uznanych ekspertów w danej dziedzinie. Redakcja przyjmuje także inne artykuły, jeśli mają wybitny poziom naukowy i dydaktyczny. W czasopiśmie publikowane są również aktualne zalecenia i wytyczne opracowane przez towarzystwa naukowe i ich działy dotyczące anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny bólu i resuscytacji. Artykuły są publikowane w języku polskim i angielskim.
Czasopismo jest zarejestrowane w bazach danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (20 pkt), Index Copernicus (86,86 pkt), Polska Bibliografia Lekarska i EBSCO, Artykuły są zapisane w bazie DOI.
Anestezjologia i Ratownictwo jest wydawane od 2007 roku i jest wydawane pod prestiżowym patronatem Europejskiej Rady i Sekcji Anestezjologii (EBA) Europejskiej Unii Specjalistów Medycznych (UEMS).
Redaktor naczelny i redaktorzy
- Błędy w farmakoterapii u pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Intensywnej Terapii, jak możemy im skutecznie zapobiegać
Jarosław Woroń, Radosław Tymiński, Tomasz Drygalski, Halina Kutaj-Wąsikowska, Jerzy Wordliczek
- Bezpieczeństwo i efektywność stosowania systemów Pre-Filled Syringe w praktyce klinicznej
Tomasz Gaszyński
- Zastosowanie leków miejscowo znieczulających w anestezji położniczej
Paweł Radkowski, Alicja Lipińska, Bartosz Kędziora, Justyna Dawidowska-Fridrych, Oliwia Mandziuk-Radkowska
- Badanie gazometryczne krwi – przegląd aktualnych doniesień naukowych
Mikołaj Seostianin, Przemysław Skulik
- Znieczulenie regionalne w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla dzieci
Piotr Kazimierz Niemczyk, Łukasz Jabłoński
- Zastosowanie amin katecholowych w anestezjologii, intensywnej terapii i medycynie ratunkowej. Aktualny stan wiedzy
Paweł Radkowski, Grzegorz Jabłoński, Justyna Dawidowska-Fidrych